Życie na kredyt oznacza niewolę.

W książce Jordana Belforta „Wilk z Wall Street” główny bohater rozmawia o swoim patencie na lojalnośc pracowników. Tłumaczy się wstępnie z bzdurnych wydatków, który ponoszą jako firma – na catering, futra z norek czy Ferrari w groszki. Kosztowne duperele za 50 000 USD. Argumentuje tak: „Owszem, nasi pracownicy zarabiają na starcie pół miliona dolarów jako maklerzy. Tak, mają po dwadzieścia lat, luki w wykształceniu i burzę hormonów. Są chciwi na pieniądze i widzą, że w życiu takiej roboty nie dostaną, zatem chcą się nachapać. Zresztą, uczciwych nie przyjmujemy. Celowo zmuszam chłopaków do kretyńskich wydatków, szpanowania i kupowania najdroższych szampanów. Mimo kolosalnych premii ciągle są na minusie – nigdy ode mnie nie odejdą, harując po nocach. I o to chodzi, o to chodzi, stary!”.

Wbrew pozorom, ta myśl jest chłodna, logiczna i przekazuje prawdęsłuszna. Otóż, człowiek, który wydaje wszystko co ma, nigdy nie będzie w stanie zmienić pracy. Miasta. Życia. Będzie wiecznym niewolnikiem, jak ci imprezowicze z Monciaka czy Mazowieckiej. Wydający pieniądze tak głupio, że… wiecznie będą pracować. Z musu.

Tak jak polscy posłowie. Niewiele przecież potrafią, więc podlizują się szefostwu klubu, potakując mu zawsze w telewizji. Nawet wtedy, kiedy dla jaj… zmienia zdanie – potakują, używając argumentów odwrotnych. Kabaret, biorący się z całkowitej, patologicznej zależności finansowej. Taki Brudzińsky, Sasun czy Czaczkoski wiecznie będą „w slużbie narodu” – bo nic nie potrafią. Dodatkowo, są goli jak święty turecki. Spójrzcie na ranking zadłużenia parlamantarzystów, najlepsi wiszą kilka milionów zlotych! Siedząc zarazem w komisji ds. finansów…

Oszczędności dają wolność. Asceza daje niezależność. Kredyt na luksusowy dom wpędza Cię do grobu. Albo do ubezpieczalni, nielubianego banku, nudnawego radia czy sejmu, gdzie będziesz wpływał na cudze życiorysy, nie mając wpływu na… własny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *