„Trzeba mieć wykształcenie, żeby mieszkać w bloku”.

„Gość z warsztatem potrzebuje domu”. Dwa zdania, podsumowujące multum, co już wiem o biznesie. Autorem porady przedsiębiorca, który się dorobił. Jeżeli mówię, że się dorobił, to znaczy, że gość ma własną fabryczkę, kilka zupełnie niezłych domów z widokiem na jeziora. Także prywatne. Wykształcenie chłopa – zawodowe. Łeb do finansów – jak sklep.

Facet twierdzi, że formalne wykształcenie bywa PRZESZKODĄ do osiągania sukcesów życiowych. Jakby się nad tym zastanowić, okaże się, że… coś w tym jest, cholera. Ściąganie prac z internetu, piwko zamiast wykładu i serial na Netflixie zamiast choćby partii szachowej. Biblioteka pustawa niczym stadion Polonii. Konkurent w tym czasie pracuje. Po graduacji efekty biją po oczach, niczym Gołota po jajkach. Literaturoznawca spaceruje po campusie w podartym obuwiu, socjolog sprząta na parkingu za tysiąc złotych, zaś absolwent europeistyki spędza życie na sprzedaży sera. A mianowany nauczyciel fizyki dorobi się najpewniej wtedy, gdy zostanie również… mianowany. Premierem (jak ten Kaźmirz Marcinkiewicz, heh).

I bardzo dobrze, że tak jest!

Studiować zatem? Tak, wyłącznie sensowne kierunki. Zmaskulinizowane. Matematyczne, pogłębiające bruzdę Rolanda. Oceniam, że na wyższe uczelnie w Polsce uczęszcza o 90% studentów za dużo. Może przesadziłem (tia, z pobłażliwością) – o 98% zbyt dużo. Dowód? Już leci, prościuteńki. Połowa studentów w Polsce nie przeczytała w ubiegłym roku ANI JEDNEJ KSIĄŻKI. A dyplomy, zdaje się, dostali. I własne nazwisko wydukali, doceniam fakt. Na wydziały teologii przyjmowani są świeccy(!) oraz kobiety! To jaki tu sens uniwerków, gdy błyskotliwych mieszamy z analfabetami? Nie wolno tego robić.

Jak powiedział Korwin, przyszłość kraju nie zależy do tego, czy z pół-debila uda się zrobić ćwierć-kretyna. Zależy od tego, na ile ludzie wybitni wyśrubują swoje talenty. Nie należy nikomu pomagać, bo zdolny absolwent zawodówki i tak będzie miał własne jezioro…

Czytaj też: Z jakiego powodu politycy są śliscy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *