Z jakiego powodu politycy są śliscy?

Prezydent Erdogan już był na lotnisku. Elegancki, szykował się do wizyty w Warszawie, umówiony z p. Szydło. Szybki telefon z Polski: „yyy… odwołujemy spotkanie, naszym wyborcom się nie spodoba”. W ten sposób do negocjacji ws. dywanów i samolotów F-16 nie doszło. I tak sobie pomyślałem…

Twierdzę, że demokratyczny polityk MUSI być człowiekiem chwiejnym. Będzie niesprawczy jak komputeryzacja ZUS i rosyjska opozycja. Robiący dobrą minę do złej gry. D**okratyczny działacz zawsze jawi się jako słaby wewnętrznie, bo… uzależnia decyzję od sondaży. Od opinii ludzi, jedzących pasztetową z ogórkiem, zależy, czy mąż stanu podpisze kontrakt gazowy z Turcją za 3mld USD. W mordę, przecież to śmieszne.

Dziarski właściciel fabryki ma większe poczucie władzy niż szeregowy poseł. Może bowiem pracownika wyrzucić, ścianę działową wyburzyć, wejść na giełdę tajwańską, zatrudnić inżynierów, kupić trawnik etc. A co może przeciętny polityk – heh, załatwić kuzynowi pracę w oczyszczalni?

Pytanie rodziców o zdanie w najdrobniejszej sprawie, jak np. kupno piórnika, może wywołać nerwicę u bystrego ośmiolatka. Szczególnie, jeśli piastunowie zmieniają zdanie co moment. W skali makro kierowanie się sondażami w każdej kwestii, brak własnego biznesu (potencjał na bezrobocie) owocuje słabością wewnętrzną ministra. Spokojnie, wywiad dowolnego mocarstwa tę słabość wychwyci, podsuwając różnorakie propozycje. Myślicie, że skąd się bierze sprzedajność? Sama przychodzi!

Negocjacje dotyczące konstytucji RP czy zapadłej kopalni powinny trwać, no, jedno popołudnie. Tak pracują wielcy biznesmeni, mistrzowie komunikowania z drugim człowiekim. Nie zaś – dwudziesty rok z górką!

Jeśli zatem chcecie się uczyć od kogoś sprawczego, rzućcie okiem na książki biznesmenów. Najlepiej – wywiady-rzeki, ukazujące przepaść między dziennikarzem a przepytywanym. Zwykle: tylko druga strona jawi się jako błyskotliwa…

A genialnych facetów w Polsce mamy naprawdę multum!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *